Pisa külvárosában, Calambroneban foglaltuk le bázis helyünket a Campeggio Pinetában. A kemping nagy területén leginkább mobilházak állnak az üdülők rendelkezésére, de egyik utcáját csak felosztott parcellákból áll lakóautósok, lakókocsisok és sátorozók részére alakították ki.
A kemping területén a szokásos kisbolt, étterem is megtalálható, a recepció késő estig várja az érkezőket. A parcellás utca végén található a vizesblokk, mosogatóval, zuhanyzóval és wc-vel. Sikerült egy árnyas területet kiválasztanunk, így napközben sem melegedett fel az elősátor sem.
A kempingre jellemző még, hogy főszezonban is lehet egy-egy éjszakára helyet foglalni, ugyanis a közeli Livornoból induló kompokra – melyek Elba és Korzika szigetére viszik utasaikat – várakozók itt töltik az éjszakát.
Első utunk Livornóba vezetett kerékpárral. A Centro Commerciale Porta a Mare bevásárlóközpont volt a célállomás, így a part mentén igyekeztünk haladni, sajnos sokszor főútvonalon kerékpárút hiányában. Érintettük a Fortezza Nuova erődítményt, majd később elértük a Fortezza Vecchia erődöt. A pláza is egy csatorna szélén található, teraszáról belátni a kikötőt és a nevezetességeket.
Második utunk Pisa belvárosába vezetett, így helyi autóbuszra szálltunk. A kemping bejáratától 50 méterre található a buszmegálló, ami elvisz egészen a Pisa Sant’Antonio megállóig, ahonnét egy rövid séta után elérjük a nevezetességeket. Amikor átérünk az Arno folyó Ponte Sorfelino hídján, már látható a dóm kupolája. A www.tiqets.com oldalán foglaltam kompett belépőjegyet az összes nevezetességre. Magába foglalja a dóm, a keresztelőkápolna, a temető múzeum, a Miracoli kincsek múzeumának és a freskó múzeumnak a megtekintését. A teret minden irányból kis mellékutcákon keresztül lehet elérni, ami számtalan étteremnek, fagyizónak, üzletnek ad helyet. Itt bizony gyorsan el lehet tölteni egy teljes napot.
Itt hívom fel a figyelmet az autóbusz jegyek megváltására, ami bár lehetséges a vezetőnél, de hogy tudja tartani a menetidőt, nem mindig örülnek a vásárlóknak, így több mint 100 trafikban előre megvásárolhatók a jegyek. A menetrend és a trafikok listája megtalálható a www.at-bus.it oldalán.
A harmadik utazásunkhoz autóbuszt és vonatot is igénybe kellett vennünk, mivel Firenze volt az úti cél. Az autóbusz néhány lépésnyire állt meg a Pisa Centrale-tól, ami a város vasútállomása. Gyorsan megtaláltuk a vonatunkat és egy emeletes, légkondicionált szerelvénnyel robogtunk a Santa Maria Novella vasútállomásra. Itt kell megjegyeznem, hogy a vonat jegyeket online vásároltam meg a www.trenitalia.com oldalán. Az állomástól elindultunk az Arno irányába, megannyi sikátor, tér és műemlék érintésével. Jegyünk 12:30-ra szólt a Palazzo Vecchioba, ahová a jegyet korábban a www.italy-museum.com oldalán foglaltam le. A múzeum a Piazza delle Signorián található, előtte a Fontana del Nettuno szökőkúttal. A múzeum bejáratát őrzi a Dávid szobor és a Hercules és Cacus szobor, amint Hercules legyőzi a vad Cacust, aki annak idején a mai Róma területén az első sókereskedő telepesek faluját zargatta, állatokat és embereket is egyaránt rabolt, majd megölt. Ekkor érkezett a faluba Hercules a nyájával és látta az emberek elkeseredését. Amikor egy számára kedves lányt próbált elrabolni a vad ember, Hercules lesújtott és megszabadította a falut a gonosztól. Természetesen a lányt Hercules a monda szerint teherbe ejtette, majd örökre eltűnt. Így tartják, hogy Róma első alapítói ereiben magának Herculesnek a vére csörgedezik.
(Róma alapítása egy nagyszerű, és izgalmas történet, ajánlom olvasóim figyelmébe Steven Saylor Róma és Birodalom című történelmi regényeit, ahol minden kulisszatitkot megtudhatunk az ókori Rómáról.)
Nos a Palazzo Vecchio nem csak azért híres, mert Dan Brown Inferno című regénye többek között itt játszódik és az Inferno című filmben Tom Hanks próbál újabb titkokat megoldani, hanem, mert itt látható az én szívemhez közel álló költő, Dante Alighieri eredeti halotti maszkja. A költő itt született, munkálkodott, de politikai száműzetése miatt örökké el kellett hagyni szülővárosát, így Veronába folytatta munkáját mecénás családoknál. Majd végül Ravennában tért végső nyugalomra. Nem egyszerű megérteni írásait, de színpadon a Pokol fenomenális! Nem elhanyagolható a múzeumban a Vasari által festett kazettás mennyezet, a Cinquecento művészei, mint Da Vinci, Michelangelo, Raffaello, Tintoretto alkotásai. Itt található a földgömb és térképek terme és megannyi szoba, kápolna, folyosó. Az Ötszázak termében Hercules győzelmeit tekinthetjük meg szoborcsoport formájában.
A múzeumból kijőve bal oldalon látható a Loggia dei Lanzi impozáns szobrokkal a Római korból. Innen tovább indulva a Piazzale degli Uffizin érjük el az Uffizi palotát, majd a Ponte Vecchiot.
Aki teheti és kedveli Itália művészetét, induljon útnak, mert örök élmény ezen nagyszerű műemlékek, művészeti csodák látványa.
Még nem ejtettem szót Calambrone strandjáról. Az Oasi del Mare a kempingtől kb. 300 méterre helyezkedik el. Finom homokos part, lassan mélyülő víz jellemzi itt a Tirrén-tengert. A kemping lakóinak ingyenes napernyők állnak rendelkezésére.
A piacozók részére minden kedden Tirreniában van lehetőség a vásárlásra, a Piazza Belvedere-n.
Aki egy kicsit hosszabb útra is bátorkodik elindulni Olaszországban és nem retten meg a Tirrén-tengertől, ajánlom figyelmébe Toszkána tájait. Egyen egy finom pizzát a ferde torony tövében, vagy kóstolja meg az antipasti tálat valamelyik tengerparti étteremben.